Myjnia ręczna, bezdotykowa czy automat?

Myjnia ręczna, bezdotykowa czy automat? Co warto wybrać w Rzeszowie? Dziś przyjrzymy się temu tematowi w nieco zdystansowany sposób.

Myjnia ręczna – bezdotykowa albo automatyczna

Mycie auta jest jak golenie zarostu. Albo zrobisz to tak, że miło popatrzeć, albo nie. Jak wiadomo, jedno i drugie ciągnie za sobą poważne konsekwencje.

Wydaje się, że i to, i to jest banalnie proste. No dobra, mycie auta jest trochę bardziej skomplikowane. Problem w tym, że o ile ktoś kiedyś powiedział Ci, jak złapać maszynkę, żeby nie zrobić sobie krzywdy, to z czyszczeniem auta nie było już tak kolorowo.

Czas nadrobić zaległości. W tej publikacji chcemy przybliżyć Ci, czym cechują się poszczególne wybory.

Możliwości są trzy. Myjnia ręczna, bezdotykowa albo automatyczna.

 

topmax - myjnia

Myjnia bezdotykowa

Najbardziej popularny, najtańszy i najszybszy sposób. Problem w tym, że ma niewiele wspólnego z myciem. To fajne rozwiązanie do codziennego opłukania samochodu. Tak, opłukania.

Dlaczego? Brud atakuje lakier przywierając do jego porowatej struktury. Niezależnie od tego czy zastosujesz mikroproszek, czy aktywną pianę, nie pozbędziesz się tego dziadostwa. Sporo zależy też od uczciwości właściciela myjni. No bo kto sprawdza, ile mikroproszku jest w mikroproszku? Ale to zagadka na inną okazję. Temat mycia szczotką i aktywną pianą jest jeszcze ciekawszy.

Wyobraź sobie, że czekasz w kolejce na myjnię. Jesteś trzeci. Pierwszy kierowca kończy już czyścić ostatnią felgę. Usyfiona jak po Grand Prix Czarnobyla. Pył z hamulców, tłuszcz ze spalin, ptasie odchody i sam nie wiesz, co tam jeszcze jest. Kończy i odjeżdża. Na stanowisku pojawia się drugi zawodnik.

Ustawiasz się przed podjazdem i patrzysz jak bierze szczotkę. Tę samą szczotkę, którą 30 sekund wcześniej ktoś bombardował najbrudniejszą felgę na Ziemi. Nie wiesz czy się śmiać, czy płakać, gdy zaczyna myć nią swój piękny, biały samochód.
To co? Mikroproszek czy do domu?

Efekt jest taki, że za 8-9 PLN dostajesz auto, które wygląda na czyste. Wygląda, ale nie jest. Jeżeli chcesz przekonać się o tym na własnej skórze – przejedź po lakierze dłonią. Jeżeli nie na własnej – weź czysty, biały papierowy ręcznik. I co? Niespodzianka! Okazuje się, że ściągasz brud. A podobno dopiero myłeś samochód.

 

topmax - myjnia ręczna czy automat?

Myjnia automatyczna

Zajeżdżasz uśmiechnięty, bo po tym jak wysiądziesz i wpłacisz pieniążki, nic Cię już w sumie nie interesuje. Żadna kropla na Ciebie nie spadnie. Wiatr nie dmuchnie Ci pianą w oczy. Jeszcze te szczotki się tak fajnie kręcą.

Stoisz sobie i myślisz, jak elegancko będzie błyszczał się Twój samochodzik. Koniec mycia. Kotara w górę. I co? Dopiero teraz myślisz o tym czy warto było wydawać te 25 PLN tutaj, skoro efekt jest taki sam jak po bezdotykowej. Może i warto, bo przynajmniej nie było tej brudnej szczotki od felg. Choć z drugiej strony… nie wiesz, kto był tu przed Tobą i co po sobie zostawił. Tak czy inaczej – masz z tego trochę więcej radości.

W przeciwieństwie do lakieru, który dobrze wie, co go czeka. Śmieszne szczotki naprawdę mocno go niszczą. Oczywiście nie zobaczysz tego ani po pierwszym, ani po drugim myciu. Niemniej – regularne odwiedzanie myjni automatycznej sprawi, że pojawią się rysy, z których zadowolenie będzie miała jedynie nasza ruda koleżanka.

Żegnasz się ze szczotkami i zadowolony pędzisz do domu. Na każdych światłach ludzie podwijają rękawy, żeby opalić się w odbiciu Twojego świecącego lakieru. Dojeżdżasz na miejsce i wysiadasz z auta. Co widzisz? 25 złotych wyrzucone w błoto. Felgi – niedomyte. Zamiast połysku w niemal każdym zakątku jest szczerząca się czerń i żółć. Nadkola – niedopłukane. Patrzysz wyżej. I zamiast odbijających się promieni jest brud. No cóż, szczotka nie dotrze wszędzie.

 

topmax - myjnia ręczna

 

Myjnia ręczna

Golibroda wśród myjni samochodowych. Zasada jest ta sama – korzystasz z usługi kogoś, kto sprawnymi rączkami umyje Twoje auto, zamiast robić to samodzielnie.

Ale spokojnie – nawet na myjni ręcznej może spotkać Cię niespodzianka. Wszystko zależy od tego czy wybierzesz pana Kazia z wiaderkiem i gąbką, czy profesjonalną myjnię detailingową. Nie myślcie, że to coś uszczypliwego. Pan Kaziu bije na głowę wszystkie automaty i bezdotyki.

Weryfikacja tego jak szerokim łukiem omijać takie miejsca jest prosta. Wystarczy powiedzieć, że zabezpieczyłeś auto powłoką ceramiczną. Wtedy myjkowy albo wytrzeszczy zdezorientowane oczy, albo zaproponuje specjalną pielęgnację.

Kiedy wiesz, że to dobre miejsce, mówisz, że nastąpiła pomyłka, bo powłokę masz na drugim aucie i prosisz o standardowe, ale solidne mycie. Jeżeli z kolei to pan Kaziu, który ewidentnie nie wie, o co chodzi, ale zdeterminowany już nalał do wiaderka pół Ludwika, mówisz, że taką szczotką może Ci umyć plandekę w dostawczaku i uciekasz.

No dobrze, dajmy mu już spokój.

 

Myjnia ręczna w Rzeszowie

O jakości usługi w miejscu, w którym znajduje się myjnia ręczna świadczy procedura mycia, zastosowane produkty i narzędzia. Tu znów opcje są dwie. Jedni chcą zrobić to szybko. Drudzy wiedzą, że “jak nie wypędzelkujesz, to nie umyjesz”.

Większość myjni korzysta z chemii o kwaśnym pH. To specyfiki, które agresywnie wżerają się w brud i usuwają co popadnie. To fajne rozwiązanie, bo brud nie potrzebuje czułości. Psikamy pre-washem, nakładamy szampon, spłukujemy. Szybkie i skuteczne mycie auta. Problem w tym, że przy okazji po głowie dostaje lakier, który ulega matowieniu.

Drugi typ myjni bazuje na środkach z neutralnym pH. Ich skuteczność jest niższa i wymaga większego nakładu pracy ręcznej, ale są bezpieczniejsze. Aktywna piana utrzymuje się na lakierze 1,5-3 minuty i nie wyżera, ale rozpuszcza brud. Po spłukaniu rozpoczyna się właściwe mycie ręczne. I kolejne dylematy. Użyć rękawicy z naturalnego włosia merynosa czy syntetycznej? Z długim czy krótkim włosiem? Ale nie idźmy aż tak daleko.

Stopień satysfakcji po wizycie w myjni ręcznej zależy od dopasowania środków do Twojego lakieru i złotej zasady – mycia od góry do dołu, z zastosowaniem zmiany rękawic. Minusy? Mycie ręczne trwa do 50-60 minut i kosztuje średnio ok. 50 PLN. Na szczęście, godzina przy kawie, w poczekalni lub rozmowie może być ciekawsza niż 5 minut ze szczotkami.

Chcielibyśmy powiedzieć o tym, jak często należy myć samochód. Rzecz w tym, że tak samo jak to czy wydajesz na myjnię 10, czy 50 złotych, tak też to czy myjesz raz na tydzień, czy raz na miesiąc, zależy tylko od tego, jak bardzo lubisz jeździć czystym samochodem.


Zapraszamy do skorzystania z naszych usług:

TopMax Spa & Autodetailing

Rzeszów, ul. Rocha 4

Tel. 730 578 578

topmax spa autodetailing - grafika

Skomentuj